دوره 18، شماره 119 - ( 1400 )                   جلد 18 شماره 119 صفحات 112-95 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه علوم و صنایع غدایی، دانشکده کشاورزی، واحد ورامین – پیشوا، دانشگاه آزاد اسلامی، ورامین، ایران ، leylanateghi@yahoo.com
2- گروه علوم و صنایع غدایی، دانشکده کشاورزی، واحد ورامین – پیشوا، دانشگاه آزاد اسلامی، ورامین، ایران
3- پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، پژوهشکده فرآیند، گروه پلاستیک
چکیده:   (327 مشاهده)
زیست ‌تخریب ‌پذیری مواد بسته‌بندی مواد غذایی از مهم‌ترین پارامتر‌های صنایع مدرن بسته‌بندی مواد غذایی به شمار می‌آیند. پنیر کوزه­ای  پنیری  سخت و تا حدی اسیدی و شور مزه است که ظاهری خشک دارد و به دلیل حفظ مواد مغذی موجود در دلمه، نسبت به پنیر آب نمکی از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. لذا هدف از تحقیق حاضر استفاده از فیلم زیست تخریب پذیر پلی­وینیل الکل و نشاسته لوبیاچیتی حاوی اسانس‌های دارچین، سیر و زنجبیل جهت بهبود خواص فیزیکوشیمیایی و حسی پنیر کوزه­ای و مقایسه با بسته بندی معمولی بود. بدین منظور پنیر کوزه­ای در فیلم زیست‌ تخریب ‌پذیر بر پایه پلی­وینیل الکل/نشاسته لوبیاچیتی (%80 /20) که حاوی غلظت­های مختلف (125/3 و 25/6 و 5/12 %) اسانس‌های دارچین، سیر و زنجبیل بود بسته­بندی شد و خصوصیات فیزیکوشیمیایی و حسی آنها با طی 60 روز نگهداری در دمای 4 درجه سانتی­گراد مورد ارزیابی قرار گرفت و با نمونه شاهد مقایسه گردید. نتایج نشان داد استفاده از اسانس­ها و افزایش غلظت آنها در فیلم زیست تخریب پذیر باعث افزایش معنی­دار میزان رطوبت و کاهش معنی­دار افت وزن و ماده خشک  در نمونه­های پنیر کوزه­ای طی دوره نگهداری گردید. همچنین با افزایش زمان نگهداری میزان pH، رطوبت و افت وزن کاهش معنی‌داری (05/0≥ (P و میزان اسیدیته، نمک و ماده خشک افزایش معنی‌دار (05/0≥p) یافت.  امتیاز ارزیابی حسی نمونه­های پنیر کوزه­ای بسته­بندی شده در فیلم زیست تخریب پذیر حاوی 125/3 درصد اسانس دارچین و زنجبیل پس از 60 روز نگهداری بالاتر از نمونه شاهد بود. استفاده از فیلم­های زیست تخریب پذیر بر پایه نشاسته لوبیاچیتی و پلی وینیل الکل به همراه اسانس­های دارچین و زنجبیل، راهکارهایی هستند که می­توانند موجب بهبود خواص فیزیکوشیمیایی و حسی پنیر کوزه­ای طی دوره نگهداری شوند و از آسیب های زیست محیطی نیز جلوگیری گردد.
متن کامل [PDF 490 kb]   (68 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: اسانس ها و عصاره ها
دریافت: 1400/3/11 | پذیرش: 1400/6/4 | انتشار: 1400/10/19

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.